Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Düzenli bir beslenme planının uygulanması ile bu sağlık sorunlarını yaşamadan huzurlu bir şekilde Ramazan ayını tamamlamak mümkündür.

Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Ramazan ayı süresince, öğün düzeninde ve tüketilen besinlerde değişiklikler olur. Yapılan beslenme hataları ile birlikte oruç tutan kişide, halsizlik, yorgunluk, tansiyon düşmesi, kilo alımı ve mide sorunları gözlenebilir. Düzenli bir beslenme planının uygulanması ile bu sağlık sorunlarını yaşamadan huzurlu bir şekilde Ramazan ayını tamamlamak mümkündür.

Sahura Kalkmanın Önemi

Birçok kişi Ramazan süresince sahura kalkmadan oruç tutar. Fakat iftarda veya gece yatmadan önce yediğiniz besinlerle oruç tutmak, kan şekerinizde ve tansiyonunuzda dalgalanmalara sebep olur. Sahura kalkmadan oruç tutan kişilerde, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve dikkatsizlik gibi sorunlar gözlenir. Ayrıca, neredeyse bütün gün süren açlık nedeni ile vücudun harcadığı enerji azalır ve buna bağlı olarak kilo artışı ve vücutta yağlanma gözlenebilir.

Sahurda Ne Yemeliyiz?

Sahur sofrasında, yumurta, süt, yoğurt, ayran ve eğer tüketilebiliyorsa ızgara tavuk eti ve kurubaklagil çorbaları gibi proteinden zengin besinler tercih edilmelidir. Protein içeren besinler midede daha uzun süre kaldıklarından dolayı daha uzun süre tokluk sağlarlar. Sahurda söğüş sebze ve kepekli ekmek tercih edilmesi de tokluk süresini uzatacak ve kan şekerinde oluşabilecek dalgalanmaları önleyecektir. Sahurda çok yağlı besinler tüketilmesi, gün boyunca aç kalan vücudunuzda daha fazla yağ depolanmasını tetikleyecektir. Sahurda vücuttan su atımını arttıran çay, kahve gibi içecekler yerine süt ya da ayran gibi içecekleri tercih etmek daha sağlıklıdır. Çay keyfimden vazgeçemem diyenlerdenseniz miktarı arttırmamaya ve açık çay içmeye gayret etmelisiniz.

İftarda Ne Yapmalıyız?

İftar sofrasında hurma, peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar, çorba, ızgara et, yoğurt ve sebze yemeği ya da salatadan oluşan hafif bir menü idealdir. Çünkü çok şekerli besinler tüketmek kan şekerini hızlı yükseltirken, çok yağlı besinler tüketmek sindirim sorunlarına ve karın ağrısına neden olabilir. Ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tüketmeye gayret etmek vücut ağırlığını korumak açısından daha uygundur. Mide sorunları ya da hazımsızlıktan şikâyet etmek istemiyorsanız kızartma ve kavurmalardan uzak durmalısınız.

Bütün gün oluşan açlıktan sonra, kişiler iftarda çok hızlı bir şekilde ve çok miktarda besin tüketmektedir. Bu alışkanlık kan şekerinin hızlı yükselmesine ve karın ağrısı, hazımsızlık, kabızlık gibi sağlık sorunlarına yol açar. Beyin, ilk yemek yemeğe başlandığı süreden en az yirmi dakika sonra tokluk sinyali oluşturur. Bu yüzden hızlı yemek yemeniz tokluk sinyali oluşuncaya kadar daha çok miktarda besin tüketmenize ve kilo almanıza neden olacaktır. Bütün bu olumsuzluklardan korunmak için, iftar öğününüzü kendi içinde ikiye bölün ve iftar saatinden 2–3 saat sonra ikinci kısmı tüketin. İftarla beraber bir kâse çorba ve kahvaltılıklar yeterli olacaktır. Menüde yer alan diğer yemekleri ikinci öğününüze saklayın.

Gece açlık hissettiğinizde tüketeceğiniz bir bardak süt ve bir porsiyon meyve kan şekerinizi dengede tutmak için yeterli olacaktır.

Sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmek için öğün düzeninize dikkat etmeniz, yavaş ve iyi çiğneyerek yemek yemeniz ve sofranızdan kahvaltılıkları, çorbaları, sebzeleri, yoğurdu ve kepekli ekmeği eksik etmemeniz yeterli olacaktır. O kadar da zor görünmüyor değil mi?

Sağlıklı günler dilerim…
24.09.2006 tarihinde Eskişehir Anadolu Gazetesi'nde yayınlanmıştır.

31.12.2008 - 824

Diyetisyen Gizem Tutar
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Uzmanından karantina günlerinde kilo almamak için 9 öneri
Uzmanından karantina günlerinde kilo almamak için 9 öneri
Bağışıklığınızı evde doğru beslenerek güçlendirin
Bağışıklığınızı evde doğru beslenerek güçlendirin
Glutatyon tedavisi, yaşlanma karşıtı uygulamaların ön sırasında
Glutatyon tedavisi, yaşlanma karşıtı uygulamaların ön sırasında
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebelikte Şeker Saptanan Hastalarda Tedavi Nasıl Yapılır?
Gebelikte Şeker Saptanan Hastalarda Tedavi Nasıl Yapılır?
Sağlık Video Mide Ülseri Kanama Yapar mı?
Mide Ülseri Kanama Yapar mı?
Sağlık Video Küçük ve Büyük Tansiyon Nedir?
Küçük ve Büyük Tansiyon Nedir?
Sağlık Video Tip 2 Diyabet Nedir?
Tip 2 Diyabet Nedir?

 

[Hata Bildir]