Doktorun "Benimle kal" dediği kalbi duran hasta 10 dakikada hayata döndürüldü

Anjiyo yapmaya hazırlanan doktor, acil hasta gelince masadaki hastayı bırakıp ona müdahale etti; ikisinin de hayatını kurtardı Hasta: "O anlar hala kulaklarımda, kulağımdan hiç gitmeyen bir cümle var, o anlar hiç aklımdan gitmiyor".

Isparta'da fenalaştıktan kısa süre sonra hastaneye sevk edilerek, müdahale edilen hasta, 10 dakikada anjiyo yapılarak hayata döndürüldü. O anlarda başka bir hastaya anjiyo işlemi yapmak üzere olan uzman doktor, aciliyeti bulunmayan diğer hastayı personele emanet ederek, 10 dakika sonra geri döndüğünde diğer hastaya da anjiyo yaparak sağlığına kavuşturdu. Fenalaştıktan sonra damar tıkanıklığı meydana gelen ve kalbi duran hasta, yapılan hızlı ve başarılı müdahale ile tekrar hayata döndürüldü.

O anları hala unutamadığını anlatan İş Adamı Ali Küçükyumru, "Ben buraya geldikten sonra Fatih Akkaya Hocam, hemen bana müdahale etti. O esnada bir hasta daha anjiyodaymış. Anjiyo masasına yatmış ve anjiyo yapılmayı bekliyormuş. Hocamız sağ olsun, benim kalbim durunca, daha ağır olduğumu, acele bir müdahale yapılması gerektiğini düşünerek, gerekli tedavimi yaptı. O esnada ben bir ara gidip geldim. Ama kulağımdan hiç gitmeyen bir cümle var, o anlar hiç aklımdan gitmiyor. O anlar hala kulaklarımda.

O ses şöyle diyordu; 'Seni çok seviyorum, hayatta kalman lazım, benimle kal, bir yere gitme'. Doktor bey bunu durmadan bana söyledi. Allah ondan bir değil, bin kere razı olsun " dedi. Küçükyumru: "O anlar hiç aklımdan gitmiyor " Yaşadıklarını İhlas Haber Ajansı Muhabiri'ne anlatan Ali Küçükyumru, "Normal rutin bir günde çalışıyordum. Bir anda terleme bastı ve bir anda göğüs ağrıları başladı. O anda yanımda tesadüfen kardeşim vardı. Kardeşimden beni hastaneye götürmelerini istedim. Devamında hastaneye geldim. Çok uzun bir süreç yaşanmadı. Uzun bir zaman geçseydi, herhalde yaşayacağımı düşünmüyorum.

Birebir o anları yaşadım. Ben buraya geldikten sonra Fatih Akkaya Hocam, hemen bana müdahale etti. O esnada bir hasta daha anjiyodaymış. Anjiyo masasına yatmış ve anjiyo yapılmayı bekliyormuş. Hocamız sağ olsun, benim kalbim durunca, daha ağır olduğumu, acele bir müdahale yapılması gerektiğini düşünerek, gerekli tedavimi yaptı. O esnada ben bir ara gidip geldim.

Ama kulağımdan hiç gitmeyen bir cümle var, o anlar hiç aklımdan gitmiyor. O anlar hala kulaklarımda. O ses şöyle diyordu; 'Seni çok seviyorum, hayatta kalman lazım, benimle kal, bir yere gitme'. Doktor bey bunu durmadan bana söyledi. Allah ondan bir değil, bin kere razı olsun " diye konuştu. "Yeniden hayata döndüm " "Ben artık bu saatten sonra hayata yeniden başlayacağımı düşünüyorum " diyerek hayatında farklı adımlar atmayı hedeflediğini aktaran Küçükyumru, "Normalde ben çok agresif bir insanım ama bundan sonra bu agresifliğimi de kaldıracağım.

Artık elimden geldiği kadar biraz daha hoşgörülü olmaya çalışacağım. Artık, iş konusunda da fazla yoğunluk vermeyeceğim. Yoğunluğu artık kendi hayatıma vereceğim, biraz da kendi hayatımı yaşayacağım. İkinci bir hayata döndüm. Gerçek bir şekilde yeniden hayata döndüm, Fatih Hocamın sayesinde döndüm " şeklinde konuştu. "Fatih Hocam bundan sonra benim en büyük arkadaşım " Kendisini tekrar hayata döndüren doktoru ve ekibine minnet olduğunu dile getiren Küçükyumru, artık onun en yakın arkadaşı olduğunu belirtti; "Şehir Hastanesi'nde çalışan bütün o yoğun bakımdaki o personeli unutmamak lazım.

O anjiyo odasındaki çalışan, adrenalin vuran arkadaşımıza varıncaya kadar, tüm bakıcı ve temizlikçi arkadaşlarımıza kadar herkese teşekkür ediyorum. Çok harika ve çok mükemmel bir bakım yaşadım. Herkese 1 milyon kere teşekkür ediyorum. Fatih Hocama ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve Fatih Hocam bundan sonra benim en büyük arkadaşım diyebilirim ". Hastanın rahatsızlandıktan sonra hastaneye geliş sürecinden itibaren uygulanan tedavi ile müdahaleyi anlatan Isparta Şehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm.Dr.Fatih Akkaya, "Hastamız şok tablosunda geldi. Yaygın 'Anterior MI' diyoruz, ciddi bir kalp krizi vardı.

Hemen masaya aldık. Yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede damarını açmayı başardık. Zaten sonra şok tablosundan kurtuldu. Bir ara kalbi durdu, elektro şokla çalıştırdık. İşlem çok başarılı oldu. Sonra yaptığımız ultrasonlarda kalbin çok fazla etkilenmediğini gördük. Buradaki olay, erken müdahalenin faydası oluyor. 50 yaşında genç bir hasta. Örnek veriyorum, yarım saat, bir saat daha geç kalmış olsaydı, belki çok daha farklı şeyler konuşuyor olabilirdik.

Onun için hastaların erkenden acil gelmesi Bu tip bir göğüs ağrısı, nefes darlığı şikayetlerinin olduğunda, beklemeden başvurulması bizim için çok önemli. Ne kadar erken müdahale, bizim için o kadar önemli. Hastamız çok iyi, bugün taburcu etmeyi planlıyoruz " ifadelerini kullandı. "Hastanemizde 2 anjiyo odası olmasının avantajını biz o dakikalarda hissettik " Birden fazla olan anjiyo odalarının bir hayatın kurtarılmasında önemli rol oynadığını ifade eden Uzm.Dr.Akkaya şöyle devam etti; "Bizim hastanemizde 2 anjiyo odası olması avantajımız, devletimize ve bu hastaneyi bize kazandıran herkese çok teşekkür ediyoruz.

Hastanemizde 2 anjiyo odası olmasının avantajını biz o dakikalarda hissettik. Çünkü, o esnada başka bir hastanın da damarına işlem yapacaktık. Ama o efektif vak'aydı, bekleyebilirdi. Tam bu sırada hastamız geldi. O hastanın yanına hemen bir personeli koydum, bu hastamızı da diğer masaya yatırdım. Hemen hastamızın işlemini hallettik. Sonra döndüm tekrar o hastaya işlem yaptık. Hastaların birini kaldırıp, diğerini yatırmadık. İki ayrı anjiyo odasının olmasının, Şehir Hastanesi'nin bu avantajını kullanmış olduk. Hastamız, hastaneye geldikten 10 dakika içerisinde biz kalp damarını açmış olduk.

19.8.2019 - 40699

İlgili Diğer Yazılar
İki kardeş el ele ameliyata girdi, Adana
İki kardeş el ele ameliyata girdi, Adana'da sağlığına kavuştu
Hipertansiyon yaşı düştü
Hipertansiyon yaşı düştü
Bypass ameliyatı olan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş taburcu oldu
Bypass ameliyatı olan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş taburcu oldu
"Minimal invaziv" kalp cerrahisi hastalara umut oluyor
"Minimal invaziv" kalp cerrahisi hastalara umut oluyor
Soğuk Havada Kalp Krizine Yakalanmayın!
Soğuk Havada Kalp Krizine Yakalanmayın!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Korona virüs hastasına apandisit ameliyatı yapıldı
24 Mayıs Pazar koronavirüs tablosu Türkiye! Koronavirüsten dolayı kaç kişi öldü? Koronavirüs vaka, iyileşen, entübe sayısı ve son durum ne?
Kronik rahatsızlığı olanlar bayramda tatlı tüketimine dikkat
Amasra, bayramı sessiz geçiriyor
Hasta ziyaretine giden 48 kişi karantinaya alındı
Rize'ye gelen 4 bin 569 çay üreticisine Kovid-19 testi yapıldı
Kovid-19 salgını nedeniyle fizik tedavi hizmetini evden veriyor
Prof. Dr. Ali Satar salgında yeni tehlikeye dikkat çekti: Sinek ve böcekler koronavirüsü taşıyabilir
Türkiye'de koronavirüs salgınının seyri değişiyor! Herkesin yüzünü güldürecek kritik tarih 11 Haziran
Aylardır ailelerini göremeyen sağlık çalışanlarının bayramlıkları, üniformaları oldu
Bingöl'de 30 gün sonra pozitif vakalar görüldü

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]