Soğuk Havada Kalp Krizine Yakalanmayın!

Uzmanlar soğuk havanın kalp krizini tetiklediğine dikkat çekerek, önlemler konusunda uyarıda bulundu.

Soğuk Havada Kalp Krizine Yakalanmayın!
Medicana International Ankara Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kadir Polat, soğuk havanın kalp krizini tetiklediğine dikkat çekerek, alınması gereken önlemler ile ilgili bilgi verdi.


Kalp krizi artışlarında soğuk havanın önemli bir etken olduğunu açıklayan Medicana International Ankara Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Polat, vücudun sağlıklı işleyebilmesi için vücut sıcaklığının belirli seviyede tutulmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, 'Soğuk hava, şiddetli rüzgar, kar ve yağmur sıcaklık kaybına bağlı olarak kan basıncının yükselmesine, kalbin hızlanmasına ve sonuçta kalbin iş yükünün artmasına neden olur'' dedi.
Özellikle şiddetli rüzgarın bedenin etrafındaki sıcak havayı çalması bakımından farklı bir önem arz ettiğine dikkat çeken Dr. Polat, şunları kaydetti:

'Sıcaklık kaybının en fazla olduğu yer baş ve boyun bölgemizdir. Yaşlı ve çocuklar ısı kaybına daha duyarlıdırlar. Ayrıca soğuk hava kalbi besleyen damarların büzüşmesine ve kanda pıhtılaşmaya eğilimin artmasına da neden olur. Bilinen kalp ve damar hastalığı olan kişilerde bu durum kalp krizini tetikler. Kış aylarında sıkça görülen nezle, grip gibi enfeksiyonlarda oluşturdukları iltihabi reaksiyon nedeniyle de krize zemin hazırlar. Bilinen kalp ve damar hastalığı olan, 65 yaş üstü, çocuklar, kronik akciğer hastalığı ve hipertansiyonu olan kişiler risk altındadır.'

Dr. Polat, göğüste sıkıntı hissi, baskı, yanma tarzında ağrı, bir veya her iki kolda ağrı veya uyuşma, rahatsızlık hissi, sırtta ağrı, çenede ağrı, boyunda ağrı, mide bölgesinde ağrı, nefes darlığı, soğuk terleme, bulantı, kusma gibi şikayetler fark edildiğinde hızlı bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğini kaydetti.

NASIL ÖNLEM ALMAK GEREKİR

Alınması gereken önlemler ile ilgili ise Dr. Polat şu bilgileri verdi:

'Temel olarak ısı kaybının önlenmesi gerekir. Bu amaçla eller ve ayaklar korunmalı, sıcak tutulmalı. Bere veya şapka, kaşkol kullanılmalı. Vücudu sıcak tutan giysiler tercih edilmeli. Soğuk hava kalp hastalarında göğüs ağrısına neden olacağından ağız korunmalı. Rüzgara karşı yürünmemeli. Kan basıncı yakından takip edilmeli. Alkol almamak veya aşırı derecede kısıtlamak gerekir. Alkol cilt damarlarında genişlemeye yol açarak sıcaklık hissi verir ancak ısı kaybını da arttırır. Erkeklerin günde 2 kadehten fazla, bayanların da 1 kadehten fazla içmemesi önerilir. Dış mekanda yapılan spor aktiviteleri mümkün olduğunca asgari seviyeye çekilmeli. Spor için kapalı mekanlar tercih edilmeli. Sigara içilmemeli. Düzenli olarak egzersiz yapan biri değilseniz evinizin ya da işyerinizin önündeki karları kürekle temizlemek için kendinizi asla zorlamamalısınız. Bu ağır bir egzersizdir, kalbinizin aşırı zorlanmasına neden olur. Bol sıvı alınmalı, özellikle su tercih edilmeli. Soğukta yapılan egzersiz sırasında meyve suyu, soda veya şeker içeriği yüksek içeceklerden uzak durulmalı. Beslenmeye dikkat edilmeli. Tuzlu, yağlı ve kalorisi yüksek gıdalardan uzak durulmalı. Kalp, akciğer hastalığı olan kişilerin oda sıcaklığını 18 derece ve üzerinde tutması önerilir. Yaşlı kişiler gece yatarken sıcak su torbası ve elektrikli battaniye kullanarak ısı kaybını azaltabilirler. Kan basıncı yakından takip edilmeli.'

20.1.2015 - 16383

İlgili Diğer Yazılar
Türkiye
Türkiye'de kalp krizi anında ambulans çağırma oranı çok düşük
İki kardeş el ele ameliyata girdi, Adana
İki kardeş el ele ameliyata girdi, Adana'da sağlığına kavuştu
Bu yaşlara dikkat: kalp ve tansiyon gençleri tehdit ediyor
Bu yaşlara dikkat: kalp ve tansiyon gençleri tehdit ediyor
Basit ağrılar kalp krizinin habercisi olabilir
Basit ağrılar kalp krizinin habercisi olabilir
Doktorun "Benimle kal" dediği kalbi duran hasta 10 dakikada hayata döndürüldü
Doktorun "Benimle kal" dediği kalbi duran hasta 10 dakikada hayata döndürüldü
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]