Normal adet dışında kan lekeleri veya hafif kanamaya aman dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, rahim ağzı kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

Normal adet dışında kan lekeleri veya hafif kanamaya aman dikkat!
Ocak ayı tüm dünyada rahim ağzı kanseri farkındalık ayı olarak belirlenmiştir.

Serviks ( rahim ağzı) rahmin vajene açılan boynudur.Serviks rahmi enfeksiyonlardan koruduğu gibi aynı zamanda rahmin içinde büyüyen bebeğin gebelik süresince rahimde kalmasını sağlayan bir kapı görevi de görür.

Rahim ağzı kanseri tüm dünyada 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser olarak karşımıza çıkar. Kadınlarda kanserden ölümlerde meme ve akciğer kanserinden sonra 3. Sırada rahim ağzı kanseri gelir. Türkiye de rahim ağzı kanseri ,tüm kanserler arasında en sık görülen 8. kanserdir. Ülkemizde her yıl 1500 kadına rahim ağzı kanseri tanısı konmaktadır.

RAHİM AĞZI KANSERİ NEDİR?

Serviks hücreleri normal yapısını kaybedip kontrolsüzşekilde büyümeye ve çoğalmayabaşladığında serviks kanseri oluşmaktadır.

RAHİM AĞZI KANSERİNİN NEDENLERİ NELERDİR ?

Tüm rahim ağzı kanserlerinin yüzde 99.7 oranında HPV DNA'sı içerdiği saptanmıştır. Bilimsel yayınlarda , HPV varlığının rahim ağzında kanser gelişimi için gerekli olduğu ancakyeterli olmadığı belirtiliyor. YaniHPV enfeksiyonunun kansere yol açması için bazı yardımcı faktörlere ihtiyaç vardır.HPV tipinin kanser açısından kesin olarak, 3 tipinin de muhtemelen yüksek riskli olduğunu gösteriyor.Serviks kanserinin nedeni, insan papillomavirüsüdür (HPV).100ün üzerindeHPV tipi mevcuttur. Serviks kanseri olgularının çoğuna iki tip HPV (HPV 16 ve 18) neden olmaktadır.

BELİRTİLERİ

Özellikle erken evrelerde rahim ağzı kanseri genelde bulgu vermez. Bu nedenle kadınlar düzenli tarama için doktora gitmek çok önemlidir.

Belirtiler meydana geldiğinde şu şikayetler olabilir :

Cinsel ilişki esnasında veya sonrasında ağrı veya kanama

Jinekolojik muayene sonrası kasık ağrısı

Vajinadan normalin dışında , kokulu akıntı gelmesi

Normal adet dışında kan lekeleri veya hafif kanama

Bu şikayetler,rahim ağzı kanseri dışındabazı ciddi hastalıklarda daolabilir. Bu sebeple bellirtiler bir doktor tarafından mutlaka hızlıca değerlendirilmelidir.

RİSK, ÖNLEME

Günümüzde rahim ağzı kanserlerinin %99'undan fazlasında nedenin HPV olduğunu düşünmektedir. HPV cinsel anlamda aktif kadınların üçte ikisinden fazlasını yaşamlarının bir döneminde enfekte edecek olan yaygın bir virüstür.

HPV ile enfeksiyon mutlaka rahim ağzı kanseri olunacağı anlamına gelmez. Bağışıklık sistemi bu virüs ile enfekte olunduktan sonra 12-18 ay içinde bu virüsü %90 vücuttan atar. HPV'nin temizlenemediği % 10'luk bolümde ise, 5-10 yıl içinde rahim ağzında,kanser öncesi ve kanser gibi oluşumlara rastlanabilir.

RAHİM AĞZI KANSERİNİN DİĞER RİSK FAKTÖRLERİ AŞAĞIDAKİLERİ İÇERİR:

İlk cinsel ilişkiye erken yaşta girilmesi

Birçok seks partnerine sahip olma

Çok çocuk doğruma

Sigara kullanımı (sigara, rahim ağzı hücrelerine hasar vererek onları enfeksiyon ve kansere karşı daha savunmasız hale getirebilen kimyasallar üretir)

DOĞUM KONTROL İLAÇLARI KULLANMA

HIV enfeksiyonu (vücudun HPV enfeksiyonu ve erken kanser formlarıyla savaşabilme yeteneğini azaltır)

Bu risk faktörlerinden kaçınarak kadınlar rahim ağzı kanseri gelişme riskini azaltabilir. Bu risk faktörlerin bulunmadığı kadınlarda seyrek şekilde rahim ağzı kanseri gelişir.

Cinsel ilişkide erkeklerin prezervatif kullanımı ,kadınların HIV ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardan kendilerini korumaya yardımcı olabilir; ancak prezervatifler HPV'ye karşı tam anlamıyla koruma sağlamaz. Prezervatif kullanmak enfeksiyon oranını yaklaşık %70 azaltır. Bunun nedeni HPV'ninvücuttaki herhangi bir enfeksiyonlu alanla fiziksel temas yoluyla yayılabilmesidir.

RAHİM AĞZI KANSERİNDE TARAMA

Kadınlara ilk cinsel ilişki yaşından bağımsız şekilde 21 yaşındayken ilk rahim ağzı kanseri taramasını yaptırmasını öneriyoruz. Daha sonra iki veya üç yılda bir rahim ağzı hücre taraması testi yani servikal pap smear testi ile takip edilmesini uygun görüyoruz. 30 yaşın üzerinde servikal pap smear ve HPV DNA (PCR) testi birlikte yapılarak değerlendirilebilir. Her iki test de negatif gelirsetarama beş yılda bir yapılabilir.

RAHİM AĞZI KANSERİNDE TANI

Pap smear testi rahim ağzı kanserleri ve rahim ağzı öncü kanserleri için tarama yapmak amacıyla kullanılır. Erken evrelerinde rahim ağzı kanseri belirti vermediği için düzenli servikal pap smear testi yapılmasıerken evre rahim ağzı kanserlerini yakalamak için çok önemlidir.

Pap smear testi, vajinal muayenede rahim ağzından plastik bir fırça yardımıyla hücre örnekleri alınarak yapılır. Servikal pap smear testinde anormal hücre veya kanser öncüsü hücre saptanması halinde kolposkopi dediğimiz bir işlemle rahim ağzı büyütülerek incelenir .Şüpheli bölgelerden biopsi alınır ve ayrıntılı incelenebilir.

Tedavi

Hastalığın evresine göretedavi yöntemleri de değişmektedir. Kanser öncüsü lezyonların temizlenmesi için Servikal koni biyopsisi (konizasyon), Loop elektrocerrahi eksizyon prosedürü (LEEP),Kriyocerrahi gibi yöntemler kullanılırken rahim ağzı kanserleri için rahim ve yumurtalıkların ve kanserin yayıldığı etraf dokuların çıkarılmasının içeren ameliyatlar yapılabilir.

Bazı vakalarda cerrahi tedaviye kemoterapi ya da radyoterapi de eklenebilir.

Rahim Ağzı Kanserini Önleme

Rahim ağzı kanseri vakalarının çoğuna neden olan insan papillomavirüsünün (HPV) en tehlikeli iki tipinden ( HPV 16 ve 18 ) koruma sağlayan iki yeni aşı Türkiye'de mevcuttur. Bu aşılar rahim ağzı kanseri vakalarının %70'e varan oranını önleyebilir ancak rahim ağzı kanserine neden olan her virüse bağlı enfeksiyonu engelleyemez. Aşının etkili olabilmesi için 6 ay içinde2 veya 3 doz olmak üzere koldan uygulanması gerekir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de 9-13 yaş arası kızların aşılanmasını yani daha cinsel ilişkiye girmeden önce aşı yapılmasını önerir.45 yaşına kadar aşı yapılabilir. Aşı tedavi edici değil koruyucu bir aşıdır. Ancak aşı yapılsa bile, rahim ağzı kanserine karşı düzenli Pap-Smear testinin yapılmaya devam edilmesi gerektiği unutulmalıdır.

23.1.2020 - 42351

İlgili Diğer Yazılar
"Stres adet döngüsünü bozabilir"
"Stres adet döngüsünü bozabilir"
Geçmeyen bacak ağrısı kanser habercisi olabilir
Geçmeyen bacak ağrısı kanser habercisi olabilir
Adet Sancıları Kadın Hastalıklarının Belirtisi Olabilir
Adet Sancıları Kadın Hastalıklarının Belirtisi Olabilir
Rahim Kanserine Neden, Kansızlık Yaratacak Kadar Kanamalar!
Rahim Kanserine Neden, Kansızlık Yaratacak Kadar Kanamalar!
Adet Düzensizliğine Dikkat
Adet Düzensizliğine Dikkat
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]