Kalbinin delik olduğunu 61 yaşında öğrendi

Şanlıurfa'da kalp çarpıntısı ve yorgunluk şikayetiyle hastaneye başvuran ve kalbinde 3,5 santimetrelik delik olduğu tespit edilen 61 yaşındaki Mehmet Haşim Ateş, Harran Üniversitesi Hastanesinde yapılan müdahaleyle sağlığına kavuştu.

Şanlıurfa'da kalp çarpıntısı ve yorgunluk şikayetiyle hastaneye başvuran ve kalbinde 3,5 santimetrelik delik olduğu tespit edilen 61 yaşındaki Mehmet Haşim Ateş, Harran Üniversitesi Hastanesinde yapılan müdahaleyle sağlığına kavuştu.

Kentte esnaflık yapan Mehmet Haşim Ateş, yaklaşık bir ay önce kalp sıkışması, yorgunluk ve çarpıntı şikayetiyle bazı hastanelere başvurdu.

Yapılan kontrollerin ardından Ateş'e kalbinde delik olduğu ve bu nedenle açık kalp ameliyatı olması gerektiği söylendi. Açık kalp ameliyatı olmayı istemeyen Ateş, daha sonra Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi kardiyoloji servisine başvurdu.

Dr. Öğr. Üyesi Feyzullah Beşli tarafından muayene edilen Ateş'in kalbinin sağ kulakçıkları arasında 3,5 santimetrelik delik olduğu tespit edildi. Beşli tarafından yapılan anjiyo ile Ateş'in kalbine 3,6 santimetrelik "kalp şemsiyesi" takılarak söz konusu delik kapatıldı. Sağlığına kavuşan Ateş, bir gün sonra taburcu edildi.

Feyzullah Beşli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalp delikleri olgularının genelikle ilk 10'lu yaşlarda ortaya çıktığını, Ateş'in ise bu yaşına kadar kalbinde delik olduğunu fark etmediğini söyledi.

Kalp deliklerinin genelikle küçük yaşlarda kendiliğinden kapandığını, bazen de ameliyatla bu sorunların ortadan kaldırıldığını belirten Beşli, kalp deliğinin genelikle kalp kapakçıkları arasındaki bölmenin tam gelişmemesinden kaynaklandığını, deliklerin 20'li yaşlara kadar fark edildiğini fakat Mehmet Haşim Ateş'in rahatsızlığını fark etmediğini ifade etti.

Kalp deliği vakasının nefes darlığı, çabuk yorulma, sıkışma gibi rahatsızlıklara neden olduğunu anlatan Beşli, kalp deliğinin tedaviyle kapatılmaması halinde kalpte basınca bağlı sıvı yükünün artması, kan basıncının artması, kalbin sağ tarafının büyümesi, akciğer basıncının artması gibi geri dönüşü olmayan problemleri ortaya çıkardığını dile getirdi.

Ateş'in kalbinde yaklaşık 3,5 santimetrelik bir delik tespit ettiklerini aktaran Beşli, şöyle konuştu:

"Mehmet Haşim Ateş'in kalbinde oldukça geniş bir delik bulunuyordu. Deliğin kapanması için Ateş'e açık kalp ameliyatının zorunlu olduğu söylenmiş. Hasta bize geldiğinde yaptığımız kontrollerde deliğin açık kalp ameliyatı yerine anjiyogrofik yöntemle kapatılabileceğini belirledik. Kalpteki deliği 3,6 santimetrelik şemsiye dediğimiz kapatma cihazıyla yaklaşık yarım saatlik bir işlemin ardından başarıyla kapattık. Bunun yanında kalpteki ritim bozukluğunu da elektrik şok tedavisiyle çözdük. Hastamızın durumu çok iyi, herhangi bir sorunu yok, taburcu ediyoruz. "

Hastayı ziyaret eden Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek de Ateş'in durumunun nadiren yaşandığını belirterek, "Hastanemize gelen 61 yaşındaki Mehmet Haşim Ateş amcamızın kalbinde delik tespit edilmiş. Hastanemizin kardiyoloji servisinde Dr. Feyzullah Beşli tarafından muayene edilmiş ve kısa sürede rahatsızlığı tespit edilerek tedavisi yapılmış. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz." dedi.

Kalbimde delik olduğunu yeni öğrendim

Sağlığına kavuşan Mehmet Haşim Ateş, Şanlıurfa'da mobilya üretimi yapan bir küçük esnaf olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

"Yaklaşık bir ay önce merdiven çıkarken göğsüm sıkışmaya başladı. Ben de hastaneye başvurdum. Bana kalbimde 3,5 santimetrelik delik olduğunu söyleyince çok şaşırdım ve korktum. Bugüne kadar kalbimin delik olduğunu fark etmedim. Açık kalp ameliyatı olmam gerektiği söylenince çok korktum. Ameliyattan çekindiğim için başka doktorlara başvurdum. Geldiğim Harran Üniversitesi Hastanesinde Dr. Feyzullah Beşli muayene etti ve kalp deliğimin ameliyat yerine anjiyo ile kapatılacağını söyleyince çok sevindim. Sağ olsun kısa sürede kalbime müdahale etti. Şu anda şikayetlerim ortadan kalktı. Kendisine ve ekibine teşekkür ederim." diye konuştu.

5.02.2020 - 42538İlgili Diğer Yazılar
Sağlık çalışanlarından videolu kalp uyarısı
Sağlık çalışanlarından videolu kalp uyarısı
"Oruç tutmak kalp hastalarını olumlu etkiliyor"
"Oruç tutmak kalp hastalarını olumlu etkiliyor"
COVID-19 pandemisi tansiyonu yükseltiyor
'Pandemi döneminde kalp sağlığına dikkat edilmeli'
Koronavirüste ilk yedi gün uyarısı!
Koronavirüste ilk yedi gün uyarısı!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]