Beynin Kumandası Bilinçaltını Keşfedin

Reem Nöropsikiyatri Merkezi Kurucusu Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, bilinçaltını kontrol edebilmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Beynin Kumandası Bilinçaltını Keşfedin
Zihin tıpkı bir buzdağı gibi iki bölümden oluşur. Buzdağının suyun üstündeki bölümüne benzeyen haline bilinç hali, günlük karar verme süreçlerinde ve akılcı düşünce yoluyla ne yapacağımızı keşfetmemize yardım eder. Bilinçaltı ise buzdağının suyun altındaki bölümü gibi zihnin daha büyük bir bölümünü oluşturur. Bilinçaltı öğrenilmiş davranışların refleks olarak tekrar edilmesinde de rol oynar.

Bilinçaltı aslında bizi bir kumanda gibi kontrol eder. Ancak bizler bunu fark edemeyiz. Bilinçaltındaki gücü bilsek de kullanamayız. Özellikle uzak doğu öğretisinde çok önem verilen meditasyon çalışmaları, bilinçaltını tanımaya ve oradaki gücü açığa çıkarmaya yöneliktir. Meditasyondan daha ulvi olan tasavvuf öğretisi de böyledir. Bilinç sol beynin bilinçaltı ise sağ beynin kontrolü altındadır. Sağ beyin özellikleri baskın olanlar, bilinçaltının engin zenginliklerinden daha çok yararlanırlar.

Düşünce de bir enerjidir

Mıknatıslı bir demir parçası, kendi ağırlığının 12 katını kaldırabilir. Bu demir parçasından mıknatıs gücünü alırsanız bir tüyü bile kaldıramaz. İşte mıknatıslı demir parçası gibi bilinçaltının çekim gücünü arttırmak bizim elimizdedir. Bunun ilk şartı ise bilinçaltını temizleyerek saf ve temiz hale getirmektir.

Bilinçaltını arıtmadan çekim gücünü arttırmanız mümkün değildir. Bilinçaltınız ne kadar temiz ve kontrollü olursa düşüncelerinizin ve söylemlerinizin etkisi de o kadar güçlü olur. Aslında düşünce, ışık, madde gibi her şey, atomun bilinen en küçük parçacığı olan kuant taneciklerinin belli oranda yoğunlaşmasından başka bir şey değildir. Neticede düşünce de bir enerjidir ve bu gücü ile ilgilidir.

Bilinçaltınızı zaman ve mekandan bağımsız hale getirebilirsiniz

Olumlu düşünmek, evrene pozitif enerji vermek, olumsuz düşünmek ise negatif enerji yaymaktadır. Diğer insanlardan gelen pozitif ya da negatif enerjileri, bilinçli halimiz algılayamasa da bilinçaltımız hisseder ve bundan etkilenir.Bu noktada özetlemek gerekirse siz de zihninizin derinliklerindeki bu gücün farkına varın ve onu geliştirin. Zira bilinçaltınız zaman ve mekandan bağımsız olmanızı sağlayabilir, sizi maddi ve manevi tüm varlıkları etkileyebilecek güce eriştirebilir.

Bilinç- bilinçaltı uyumunu sağlayın

Eğer bilinç ve bilinçaltı uyumlu değilse veya bilinciniz, bilinçaltınızda biriktirdiklerinizle ters bir tarz izliyorsa, o zaman düşünce yapınız netlikten uzaklaşır. Kaos ortaya çıkar, çatışmalar yaşarsınız. Dünya üzerinde, psikolojik problemler yaşayan milyonlarca insan, bilinç ve bilinçaltı uyumsuzluğu yüzünden huzursuz ve mutsuzdur. Çünkü bilmeyen, bir gün başka, diğer gün başka davranış sergileyen, özetle kendisi ile barışık olmayan bir kişilik hali, ortaya çıkarır.

İçindeki yaşam enerjisinin ritmini yakala

Kişinin iç ve dış huzuru için bilinç ve bilinçaltı beraberliği ve dayanışması şarttır. Bu nedenle psikoterapistlerin ve meditasyon üstatlarının ana hedefleri, bu uyumsuzluğu ortadan kaldırmak ve iki beni, tek ben haline getirmek yani kişinin içini ve dışını bir yapmaktır.

İnsan aradığı huzuru ancak böyle bulabilir. İçinizdeki yaşam enerjisi ancak böyle ritmik ve ahenkli akabilir. Aksi takdirde kendimizi; nevrozlardan çeşitli fobilerden, ruhsal çatışmalardan ve kişilik bozukluklardan kurtaramayız. Dolayısıyla zihnimizin dengeli olması, hayatımızın da olmasını dengeli sağlar.

26.3.2019 - 38719

İlgili Diğer Yazılar
Zihni resetlemenin bilimsel yolu!
Zihni resetlemenin bilimsel yolu!
Baş ağrısı beyin kanamasına neden olabilir
Baş ağrısı beyin kanamasına neden olabilir
Nöroloji Uzmanı Sayısında Avrupa
Nöroloji Uzmanı Sayısında Avrupa'dan Öndeyiz
Kalpte Duygusal Deprem!
Kalpte Duygusal Deprem!
Korkularınız Yüzünden Keşkelerle Yaşamayın
Korkularınız Yüzünden Keşkelerle Yaşamayın
Konuyla İlgili Sorular
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]