9 aylık Eflin, ilki 5 günlükken olmak üzere 2 kalp ameliyatıyla hayata tutundu

Adana'da kalpteki ana damarları ters olarak dünyaya gelen 9 aylık Eflin Bebek, ilki 5 günlükken olmak üzere 2 defa kalp ameliyatı geçirerek hayata tutundu.

Adana'da 9 aylık Eflin Soylu kalpteki ana damarları ters olarak dünyaya geldi. Ancak 9 aylık bebek 2 defa kalp ameliyatı geçirerek hayata tutundu. Eflin, bu ameliyatların ilkini 5 günlükken gerçekleştirdi.

Hacer, Turgay Soylu çifti 10 sene önce evlendi. Çiftin bu evlilikten Ecrin (8) ve Eflin (9 aylık) olmak üzere 2 çocukları dünyaya geldi. Anne Hacer, Eflin'e 3 aylık hamileyken bebeğinin kalbinde 2 delik olduğunu, hayati tehlikesi bulunduğunu öğrendi. Çiftin ikinci çocuk sevinci, hastanedeki kontrolde konulan teşhisle hüzne dönüştü.

KALBİNDE DELİKLE DOĞDU

Tüm olumsuzluklara rağmen anne Hacer, kızını dünyaya getirdi. Eflin doğduğunda ise kalbindeki 2 deliğin yanı sıra kalbinden çıkan ve kanı organa taşıyan ana iki damarın ters olduğunu belirlendi. Aile, bunun üzerine Adana Özel Ortadoğu Hastanesi'nde görevli Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Uğur Göçen'e başvurarak kızları için tedavi aradı.

5 GÜNLÜKKEN AMELİYAT GEÇİRDİ

Eflin 5 günlükken, Dr. Uğur Göçen başkanlığında yapılan 'arterial switch' ameliyatı ile şifa buldu. İlk ameliyatta Eflin'in akciğerine kalbinden giden bir tünel oluşturan Göçen, dikiş hatlarındaki darlık nedeniyle minik bebeğe geçen ay bir ameliyat daha gerçekleştirdi.

Daha 9 aylıkken 2 ameliyat geçirip hayata tutunan ve sağlığına kavuşan Eflin, şimdi akranları gibi gülüp oynuyor.
 

"ZOR AMELİYATTI"

Adana Özel Ortadoğu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Uğur Göçen, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, ameliyatın zor olduğunu söyleyerek, "Eflin'in doğuştan kalpten çıkan ana damarlarının ters olması nedeniyle doğumdan 5 gün sonra kalp damarlarını olması gereken pozisyona getirmek için 'arterial switch' ameliyatını yaptık. Zor bir ameliyattı. Eflin doğduğunda 2 kilogram olarak doğdu. Çok küçük bir şekilde elimize geldi ve kalp damarlarını olması gerektiği pozisyona çevirdik ve aynı zamanda kalpte 2 adet delik vardı onları da kapattık" dedi.

"BİR DAHA AMELİYAT GERÇEKLEŞMEYECEK"

Bu tarz ameliyatları çok yaptığını kaydeden Doç. Dr. Göçen, artık Eflin'e ameliyatın gerek olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Çok böyle vakalar yapmaktayız. Yenidoğan klinik vakalarını Türkiye'de çok az merkez yapmakta. İkinci ameliyatı ilk ameliyatta teknik olarak kullandığımız kalbe kendi zarından akciğere giden tünel oluşturuyoruz. Dikiş hatlarında oluşan darlık nedeniyle ikinci ameliyat gerekti. O ameliyatı da geçen ay yaptık. Başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Kalp hastaları doğuştan sonra rahatsızlığın durumuna göre birkaç kez daha ameliyat gerçekleştirmekte. Ancak kalpteki o sorunları giderdiğimiz için Eflin için bir ameliyat daha gerekmeyecek. Tabi ki takibimizde olacak. İnşallah aynı sorunları yaşamadan sağlıklı bir şekilde hayatına devam eder."
 

"ŞU AN ÇOK MUTLUYUM"

Anne Hacer Soylu da bebeğine 3 aylık hamileyken hastalığı öğrendiğini ve çok zor zamanlardan geçtiğini ifade ederek, "2 kere ameliyat oldu. Şu an iyi. İnşallah bir daha olmaz. Çok zor. İlk çocuğumuzda bir sorun çıkmadı. Allah kimseye bu acıyı göstermesin. Çok zor bir durum. İlk ameliyatı çok kötüydü. İkinci ameliyat ise daha iyi geçti. Şu an çok mutluyum ama yanımda olduğu için" diye konuştu.
 

6.3.2020 1 - 43005İlgili Diğer Yazılar
63 yaşında kalbinin doğuştan delik olduğunu öğrendi
63 yaşında kalbinin doğuştan delik olduğunu öğrendi
Koronavirüste ilk yedi gün uyarısı!
Koronavirüste ilk yedi gün uyarısı!
Türkiye
Türkiye'de 1 milyon 400 bin kalp yetmezliği hastası var
'Kalbiniz için iyi olan her şey beyniniz için de iyidir'
Ankara Şehir Hastanesi
Ankara Şehir Hastanesi'nde Dünya Kalp Günü etkinliği
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]