Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Operasyon Geçirdi

''Güzel Köylü'' dizisinin başrol oyuncusu spor sırasında yaptığı ters hareket sonucu dizlerinden yaralandı. Acilen hastaneye kaldırılan güzel oyuncu operasyon geçirdi.

Spor esnasında yaptığı ters bir hareket sonucu dizlerinden yaralanan ''Güzel Köylü'' dizisinin başrol oyuncusu Gizem Karacaca operasyon geçirdi.

DAHA FİT GÖRÜNMEK İÇİN

''Güzel Köylü' dizisinin güzel başrol oyuncusu Gizem Karaca daha fit görünmek için düzenli olarak spor yapıyor. Dizinin son bölümünü çekmeye hazırlanırken spor esnasında yaptığı ters bir hareket sonucu dizleri yaralandı ve operasyon geçirdi.Menisküs Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıldır?

Vücudumuzda uyluk kemiği ve bacakların eklemler vasıtası ile oluşturduğu bölgeye diz ekleme denir. Diz eklemi vücut ağırlığını, uygulanan basınçlara, taşınan yüklere, hızlı ve uzun süreli hareketlere karşı dayanıklı bir yapıdır. Dayanıklı olmasına tek eksenli yapısı gereği zorlanmalarda zedelenmeler meydana gelir bu da hareketin kısıtlanmasına ve zorlanmalara sebep olmaktadır. Bu bölgede oluşan zedelenmeler yaşam kalitesini oldukça düşürür.

Genç yaşlarda genellikle sporcularda görülen bu rahatsızlık, ani hareket ve zorlanmalarda sıradan insanlarda da sıklıkla görülebilmektedir. Zorlanma olmadan da bir anda meydana gelebilen menisküslerde vardır. Genellikle 40 yaşı üzerindeki yaşlı kişilerde zorlanma olmadan meydana gelen vakalarla karşılaşılabilir.

Merdiven çıkarken ağırlığın aynı oranda tutulamaması, oturup kalkmalarda ağrı, yürürken eklemlerde hareketin zorlanma hissi, dizde boşalma hissi, bacakları ara ara hissetmeme, hareketlerin eskiye oranla kısıtlanması yani tam dik ve tam bükme durumlarını gerçekleştirememesi menisküs hastalığının belirtilerindendir.

Hasta olan kişi hekime başvurduğunda menisküsden şüphe ediyorsa bacağına aldığı darbeleri, zorlanmaları ve buna benzer tüm durumları hatırlamalı ve doktora bildirmelidir. Doktor muayene ile durumu tam olarak saptayamaz ise MR çektirerek zedelenme ve yırtığı görsel olarak görebilir. MR ile çekilen eklemlerde kesin sonuç vermeyebilir, bazı yırtık ve zedelenmelerin görünmeme durumu vardır.

Menisküs olduğu kesinleşen hastalar için ilk aşamada ameliyat düşünülmez. Soğuk uygulama, sıkı bandaj, bacağı uzun süre dinlendirme, hareket kısıtlayıcılar ve spora bir süre ara verilmesi genelde menisküs tedavisinde başarıya ulaşmaktadır. Hareketi azalan ve sabit kalan bacak için fizik tedavi uygulanması ve ağrılı durumlarda ağrı kesici kullanılması en doğru harekettir. Ameliyatın şart olduğu durumlarda ise kanama olup olmadığı incelenir. Kanama varsa durum kötüdür ve düzelmesi daha zordur. Kanama olan bölge dikilir ve ya kanama olan kısım alınır. Kalan dokular ile düzelme beklenir. Kanamayı durdurmak için dikiş atıldıysa bu durumun korunması gereklidir fakat genelde sorunlar meydana gelir ve doku çıkartılır. Ameliyattan sonra şok emici ve kayganlık özelliğini kaybeden bölge kireçlenmeye sebep olmaktadır. Kireçlenme hakkında detaylı bilgiyi buradan takip edebilirsiniz.
 

 

18.6.2015 - 17734

İlgili Diğer Yazılar
İlerleyen Yaşınızda Rahat Etmek İçin Omurganıza İyi Bakın
İlerleyen Yaşınızda Rahat Etmek İçin Omurganıza İyi Bakın
Omurganın Düşmanı Cep Telefonu
Omurganın Düşmanı Cep Telefonu
Bölgesel Egzersizler Hastayı Ameliyata Hazırlıyor
Bölgesel Egzersizler Hastayı Ameliyata Hazırlıyor
Çocuğumun Skolyozu Mu Var?
Çocuğumun Skolyozu Mu Var?
Masaj Yaptırmak Bağışıklık Sistemi İçin Faydalıdır
Masaj Yaptırmak Bağışıklık Sistemi İçin Faydalıdır
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]