Prof.Dr. Çiçin: Alternatif tıp, suistimal alanı olabiliyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Onkoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. İrfan Çiçin, kanser tedavisinde alternatif tıbbın, bilimsel tedaviden fazla kullanılmasının bozucu ve yıkıcı etkiler yarattığını belirterek, hastaları uyardı.

Prof.Dr. Çiçin: Alternatif tıp, suistimal alanı olabiliyor
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Onkoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. İrfan Çiçin, kanser tedavisinde alternatif tıbbın, bilimsel tedaviden fazla kullanılmasının bozucu ve yıkıcı etkiler yarattığını belirterek, hastaları uyardı. Alternatif tıp uygulamasının tamamen kötü olmadığının altını çizen Çiçin, "Alternatif tıp bir pazar erişim yöntemi olarak kullanılması nedeniyle çok ciddi bir ekonomik kaynağın aktarıldığı ve bazen hastaların ömründen ömür gittiği bir suistimal alanı olabiliyor" dedi.

TÜ Tıp Fakültesi Onkoloji A.B.D. Başkanı Prof.Dr. İrfan Çiçin, kanser hastaları ve yakınlarını, alternatif tıp olarak adlandırılan tedavi yöntemleri konusunda uyardı. Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Prof.Dr. Çiçin, alternatif tıp denilen yöntemlerin tamamen kötü olmadığını, fazla uygulandığında bozucu ve yıkıcı etkilerinin olabildiğini belirtti.

Alternatif tıp uygulamasına fazla yüklenilmemesi gerektiğini dile getiren Çiçin, "Alternatif ya da tamamlayıcı tıp dediğimiz uygulamalarının tamamen kötü olduğunu söylemiyorum. Ancak gereğinden fazla anlam yüklenmemeli. Bir pazar erişim yöntemi olarak kullanılması nedeniyle çok ciddi bir ekomomik kaynağın aktarıldığı ve bazen hastaların ömründen ömür gittiği bir suistimal alanı olabiliyor. Bilinçsiz alternatif tıp uygulamaları yıkıcı etkiler yapıyor. Bilimsel metodoloji bizim en önemli kaynağımız. Ama bilimsel metodolojiye paralel olarak makul görülebilecek tamamlayıcı tıp uygulamaları tabi ki olacak. Ancak bunun bir pazar erişim stratejisi haline gelmesi ve bilimsel tıbbın yerini alması, bozucu ve yıkıcı etkiler yapmakta" dedi.

Bazı hastaların bilimsel tedaviyi bırakıp tamamen alternatıf tıbbı da seçtiğini ifade eden Çiçin, "Evde bir meme kanserli hasta oluyor. Tedavisi tamamlandığında yüzde 99 sağlıklı bir hayat yaşayacak. Buna karşın 5 yıllık sağ kalım durumu olan bir siroz hastası var. Meme kanseri hastasına göre daha riskli. Siroz dendiğinde o kadar üzülmüyorlar, ancak evre 1 kanserli diyorsunuz, aslında yaşama ihtimali çok çok yüksek, hastalıktan kurtulma ihtimali çok yüksek ama sanki ölecekmiş gibi davranılıyor. Kanseri umutsuz hale getirip, kanseri tedavi edenleri art niyetli şekilde gösteriyorlar" diye konuştu.

Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan da tamamlayıcı tıp uygulamalarının kanıta dayalı tıpla birlikte kullanıldığında faydalı olduğunu söyledi. Geçerliliği kanıtlanmamış uygulamaların halk tarafından benimsenmemesi için çalışmalar yaptıklarını anlatan Kalkan, uzmanlara danışılmadan hiçbir ilacın kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi.
 

4.2.2020 1 - 42522

İlgili Diğer Yazılar
Türkiye Son 12 Yılda Keneye 420 Kurban Verdi
Türkiye Son 12 Yılda Keneye 420 Kurban Verdi
Ebegümecinin faydaları neler?
Ebegümecinin faydaları neler?
Ayran Tüketmek Stresi Önlüyor
Ayran Tüketmek Stresi Önlüyor
Alzheimer ve Depresyona Karşı Ceviz Tüketilmeli
Alzheimer ve Depresyona Karşı Ceviz Tüketilmeli
Yeşil Çayın Yararları
Yeşil Çayın Yararları
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]