Uzmanlar Keneye Karşı Uyardı

Aksaray’da, yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı virüsü taşıyan kene vakalarına karşı uzmanlar vatandaşı uyardı.

Uzmanlar Keneye Karşı Uyardı
Aksaray'da, yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı virüsü taşıyan kene vakalarına karşı uzmanlar vatandaşı uyardı. Zaman zaman ölümle bile sonuçlanabilen kene vakalarına karşı açık renkli kıyafetler giyilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, kene ile karşılaşılması halinde kesinlikle çıplak elle dokunulmaması gerektiğini belitti.

Aksaray Halk Sağlığı İl Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar, Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürü Dr. Müge Gençel, bağ, bahçe, tarla ve orman gibi riskli alanlara giderken açık renkli kıyafetler giyilmesi gerektiğini belirterek, "Mümkünse o alanlarda uzun çizmeler giyin. Kapalı kıyafetler giyinin. Hayvanların üzerindeki kenelere, kan ve idrarına çıplak elle kesinlikle dokunmayın. Bu tarz riskli alanlardan döndükten sonra vücudunuzda kene olup olmadığını kontrol edin. Elbiselerinizi çıkarın, dikkatlice vücudunuzun tüm alanlarını özellikle dizlerin arkasını, koltuk altlarını, saç diplerini, enseyi kıvrık bölgeleri kasıklar dahil kontrol ederek kene olup olmadığına bakın. Eğer kene varsa sakın çıplak elle dokunmayın. Bir bez veya kumaş yardımıyla keneyi çıkardıktan sonra en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Kene tutulması yaşadıysanız birkaç gün sonrasında ateş, halsizlik, karın ve baş ağrısı, ishal, üşüme, titreme gibi herhangi bir bulgu yaşarsanız yine aile hekiminize veya sağlık kuruluşuna başvuruda bulunun" dedi. - AKSARAY

12.7.2016 - 21557Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]