REMEM'le alzheimer ve demans hastalarının yaşamı kolaylaşacak

DENİZLİ'deki Pamukkale Üniversitesi tarafından yürütülecek olan 'Unuttuysan Tıkla' projesi kapsamında geliştirilen 'REMEM' adı verilen mobil uygulamayla, alzheimer ve demans (bunama) hastaları ile bakımlarını yapanların hayatları kolaylaştırılacak.

REMEM'le alzheimer ve demans hastalarının yaşamı kolaylaşacak

DENİZLİ'deki Pamukkale Üniversitesi tarafından yürütülecek olan 'Unuttuysan Tıkla' projesi kapsamında geliştirilen 'REMEM' adı verilen mobil uygulamayla, alzheimer ve demans (bunama) hastaları ile bakımlarını yapanların hayatları kolaylaştırılacak. Hastalara, fotoğraf ve videolarla geçmişi ile kişileri hatırlamayı sağlayacak olan mobil uygulama, bellek geliştirici oyunlarla da hastalığın seyrinin yavaşlatılmasını amaçlıyor.

Türkiye Ulusal Ajansı ile AB Erasmus Programı tarafından desteklenen ve Pamukkale Üniversitesi tarafından yürütülecek olan Unuttuysan Tıkla Projesi, Kırklareli Üniversitesi, İtalya'nın sivil toplum kuruluşlarından biri olan Cosvitec, Romanya'dan Cluj- Napoca Teknik Üniversitesi ve Denizli İnovasyon Derneği tarafından geliştirildi. Projenin ilk toplantısı, PAÜ Teknoloji Fakültesi Toplantı Salonu'nda yapıldı. PAÜ Teknoloji Fakültesi Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Arzum Işıtan, projenin amacının alzheimer ve demans hastalığıyla mücadele edenleri ile bakımlarını üstlenenlerin günlük hayatlarını kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

HASTALIĞIN İLERLEMESİ ÖNLENECEK

Proje kapsamında geliştirilecek mobil uygulamada hastaların mazisine ilişkin fotoğraf ve videolarla geçmişi ile kişileri hatırlayabilmesini, bellek geliştirici oyunlarla da hastalığın seyrinin yavaşlatılabilmesini hedeflediklerini bildirdi. Alzheimer hastalarının günlük yaşantılarını devam ettirirken bir takım zorluklar yaşadığını hatırlatan Arzum Işıtan, "Yapılan araştırmalara göre teknolojinin gelişimiyle birlikte sinir iletimine dayalı hastalıkların artacağı tahmin ediliyor. AB'de bu çerçevede, demans hastalığı ile ilgili stratejiler belirledi. Bu kapsamda hazırlayacağımız ve adını 'REMEM' olarak koyacağımız mobil uygulamayla, erken aşamasından itibaren hasta ve hasta yakınlarına destek olmayı hedefliyoruz. Bu hatırlatıcı uygulamada, kişiye özel fotoğraflar, zeka ve beceri oyunları ile hastalığın ilerleyişini yavaşlatacağız. Uygulamayla hastanın bakımını üstlenen kişi hem hastalıkla ilgili rehber niteliğinde bilgi sahibi olabilecek hem de ayrı ama bağlantılı bir uygulamayla hastanın günlük yaşamını takip altına alabilecek" dedi.

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Kapıkıran da bunama hastalığının ilerlemesiyle birlikte kişinin giyinme, yemek yeme gibi günlük işleri yapmakta zorluk yaşadığını ifade etti. Uyku bozuklukları, günlük işleri unutma, öfke patlamaları gibi durumların bu hastalıkta sıkça görüldüğünü hatırlatan Prof. Dr. Kapıkıran, hastanın günlük temel ihtiyaçlarını karşılamada yaşadığı güçlüklerin hasta yakınlarında da strese neden olabildiğine değindi. Prof. Dr. Şahin Kapıkıran, "Bu hastalık özellikle 65 yaş üstündeki kişilerde görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre bugün 40 milyon olan hasta sayısının 2050 yılından itibaren 135 milyona çıkması bekleniyor" diye konuştu.

10.1.2020 - 42229

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]