Ses Kısıklığını İhmal Etmeyin

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. İsmail Özdemir, iki haftadan uzun süre ses kısıklığı yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir doktora muayene olması gerektiğini belirtti.

Ses Kısıklığını İhmal Etmeyin
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. İsmail Özdemir, iki haftadan uzun süre ses kısıklığı yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir doktora muayene olması gerektiğini belirtti. Dr. Özdemir, bu tür ses kısıklığının sel teli enfeksiyonu veya o bölgede gelişen kanserin habercisi olabileceğini söyledi.

LİDERLER, ŞARKICILAR VE LİDERLİK HEVESLİ ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

Bazılarının, 'bir şey olmaz' diyerek geçiştirdiği ses kısıklıkları hayatı riske eden hastalıkların habercisi olabiliyor. Prof. Dr. İsmail Özdemir, ses teli hastalıkları tanı ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.

YETİŞKİNLERDE CERRAHİ SEÇENEĞİ

Sesini yüksek seviyelerde kullanan liderler ve şarkıcıların, ses teli hastalıkları açısından risk altında olduklarına dikkat çeken Dr. Özdemir, şunları kaydetti: "Konuşurken boyun damarları belirginleşen, liderlik hevesi olan, büyüklerine sesini duyurmaya çalışan çocuklarda ses teli nodülü gelişebilir. Çocuklarda ses telindeki nodül ses terapisi ile düzeltilebilir, genellikle operasyona gerek olmaz. Kişi yetişkin ise ve ses tellerinde oluşan nodüller belli bir büyüklüğü geçmişse ameliyat planlanır. Ancak nodüllerin yeniden oluşmaması amacıyla ses terapisi uygulanması gerekir." dedi.

KANSER SES KISIKLIĞI İLE ERKEN TANINABİLİR

Ses telinde oluşan iltihap, enfeksiyon ve ödemin de ses kalitesini bozabileceğini anlatan Dr. Özdemir, şu ifadeleri kullandı: "Bu rahatsızlıklar ilaçla tedavi edilebilir. Ameliyat sonrasında da ses kısıklıkları olabilir. Anestezi tüpünün yarattığı travmalar, guatr cerrahisinde ses telini hareket ettiren sinirde oluşan problemler ses kısıklığına yol açabilir. Reflü hastalığı da ses kısıklığı yapan neden olabilir. Tümör de ses teli rahatsızlıklarına neden olabilir. Özellikle sigara içen kişilerde gırtlak kanseri başlangıcı olan lezyonlar olabilir. Bu lezyonlar muayene sırasında görülebilir. Biyopsi alınarak teşhis ve takip edilir. Hastaya sigarayı bıraktırarak bu hastalığı tedavi etme şansı vardır. Ses telinde oluşan kanserler ses kısıklığı nedeniyle erken teşhis edilebilir."

İKİ HAFTA SÜRERSE

Ses tellerinde oluşan gırtlak kanserinde biyopsi alıp teşhis ettikten sonra uygun hastalarda cerrahi, bazı hastalarda radyoterapi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmesi mümkün olduğunu söyleyen Dr. Özdemir, "Bu tedaviden sonrada hastanın sigarayı bırakması gerekir. Eğer bırakmazsa aynı noktada olmasa bile başka yerlerde hastalık nüksedebilir. Ses kısıklığı rahatsızlığının iki haftayı geçmesi halinde bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olunması gerekiyor." dedi.

25.5.2016 - 21030

Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]