"Şehrimize giriş ve çıkışların HES koduyla yapılmasını istiyoruz"

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin, kırmızı listede olan Konya'nın 1 Mart itibari ile bugün Bakanlar Kurulu ve Bilim Kurulunun açıklayacağı kısıtlamaların gevşetilmesine dahil olamayacağını düşündüklerini söyledi. Çetin, Konya'ya giriş ve çıkışların HES koduyla yapılmasını istediklerini kaydetti.

Konya Tabip Odasında 'Pandemide son durum' konulu basın toplantısı gerçekleştirildi. Tabip odasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Dr. Eyüp Çetin, ilk ölümün gerçekleşmesi ile günümüze kadar toplumda 30 bine yakın insanın hayatını kaybettiğini söyledi. Pandemi sürecinde toplamda 300-350 civarında da sağlık çalışanını kaybettiklerini anlatan Dr. Eyüp Çetin, "Son dönemde Konya'da azaldığını gördüğümüz Covid-19 vakalarının Sağlık Bakanlığının illere göre parametrelerinin yayınlanması ile Konya'nın 100 binde 101 vaka kıstasına uymasıyla yüksek riskli iller arasına alınmıştır. Biz Tabip Odası olarak Konya'nın neden ilk üçte kırmızı listede olduğunu değerlendirdik. Bizler maske mesafe ve hijyen konusunda çok duyarlı olmadığımızı, ikinci olarak toplu organizasyonlar, en önemlisi de aile içi ziyaretlerin sınırlamaması dolayısıyla kırmızı listede olduğumuzu düşünüyoruz. Kırmızı listede olmak bir takım olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. 1 Mart itibari ile bugün Bakanlar Kurulu ve Bilim Kurulunun açıklayacağı kısıtlamaların gevşetilmesine Konya dahil olamayacak diye düşünüyoruz. Kısıtlamalar Konya'da devam edecek, bu rakamlarla gevşeme söz konusu olmaz diye düşünüyoruz" dedi.

"Şehrimize giriş ve çıkışların HES koduyla yapılmasını istiyoruz"

Pandemi sürecinde iki kesimin büyük zarar gördüğünü kaydeden Dr. Eyüp Çetin, "Birincisi sağlık camiası, hakikaten tüm arkadaşlarım cephede cansiperane savaştı ama maalesef sonunu getiremedi. İkinci kesim ise küçük esnaf dediğimiz lokantalar, restoranlar, kafeler, diğer iş yerleri, okullar, okullara iş sağlayan kırtasiye, kasap tarzında işletmelerin işleri durma noktasına geldi. Kurallara uymayan insanların bu işlerini kötüye giden arkadaşlarını vebaline girdiklerinin farkında olsunlar. Kurallara uyalım, ta ki resmi otorite Covid bitti artık serbestiz deyinceye kadar kurallara uyma noktasında azami gayret göstermemiz gerekiyor. Çünkü esnafın da sağlık camiasının da dayanma gücü kalmadı. Bu noktada bizler 6-7 maddeden oluşan önerilerimizi paylaşmak istiyoruz. Şehrimize giriş ve çıkışların HES koduyla yapılmasını istiyoruz ilk olarak. HES kodunun hiç kimseye ya da ekonomiye bir zararı yok. İnsanların hayatını kısıtlayacak herhangi bir şey olmaz. İnsanların yüzde 99'unda akıllı telefon var, HES kodunu indirip riskli veya risksiz olduğuna bakarak hareketi sağlayabiliriz" diye konuştu.

"Hafta sonu sokağa çıkma yasağının kaldırılarak, hafta için 21.00'de olan sokağa çıkma yasağının 19.00 civarına çekilmesini istiyoruz"

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının yeterli olarak denetlenemediğini aktaran Çetin, "Biz Tabip Odası olarak hafta sonu sokağa çıkma yasağının kaldırılarak hafta içinde dokuzda olan sokağa çıkma yasağının 19.00 civarına çekilmesini, bu vesile ile de ev içi ziyaretlerini biraz da toparlanacağını ümit ediyoruz. Hastane randevusu alıp sokakta dolaşanlar, köpeğime aşı yaptırdım deyip sokakta dolaşanlar... Bu gibi bahanelerin ortadan kaldırılarak sokağa çıkmanın etkin bir şekilde denetlenmesini talep ediyoruz. Düğün ve kına organizasyonlarını 30 kişiyle sınırlandırdık geçtiğimiz dönemde ama 1000 kişilik bir düğün salonundan 30 kişi ile sınırlandırılması kadar abes bir şey yok. Bir yıldır düğünleri de durduramadık, illegal olarak evde, salonlarda 30 kişi sınırına uymayan düğünler var. Dolayısıyla salonuna, duruma göre düğün salonunda kimliklendirme getirerek sayının yeniden belirlenmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

1.03.2021 - 51638İlgili Diğer Yazılar
İstanbul
İstanbul'da virüs aşılaması devam ediyor
Kovid-19
Kovid-19'a karşı aşılama iftar sonrasında devam ediyor
Kovid-19 aşısı sahur vaktine kadar devam ediyor
Kovid-19 aşısı sahur vaktine kadar devam ediyor
Koronavirüs salgınında can kaybı 35 bin 608
Koronavirüs salgınında can kaybı 35 bin 608'e yükseldi
Elazığ Valisi: "Mutant virüsle birlikte bulaş riski günlük 300
Elazığ Valisi: "Mutant virüsle birlikte bulaş riski günlük 300'lere vardı"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]