"MS İçin Bir Adım", MS Hastaları İçin çok Önemli Bir Adım!

Multiple Skleroz alanında yeni pek çok ilacın Türkiye'ye erişimini sağlayan Gen İlaç ve Türkiye MS Derneği bu konuya dikkat çekmek amacıyla 39. Vodafone İstanbul Maratonu'nda MS İçin Bir Adım kampanyasıyla katılıyor.

Yürüyememek MS hastalarının korkulu rüyası. Oysa uzmanlar gelişen tedaviler, fizik tedavi ve egzersiz sayesinde ağır yürüme problemlerinin artık çok azaldığını ve bu soruna karşı en önemli silahın yine yürümek olduğunu belirtiyor.

Türkiye MS Derneği yetkilileri, hastalar, hasta yakınları ve doktorlar Gen İlaç işbirliğiyle MS hastalığında yürüme güçlüğüne dikkat çekmek amacıyla bu yıl ilk kez 39. Vodafone İstanbul Maratonu'na katılacak. Dernek Başkanı Dr. Melih Tütüncü, beyinde ve omurilikte mesajları taşıyan sinir ve sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hasar görmesiyle oluşan Multiple Skleroz (MS) hastalığında yürüme problemlerinin çok yaygın görüldüğünü belirtiyor: "Yürüme bozukluğu hastaların hayatını kısıtlayan engellerin başında geliyor. Engellenemeyen ataklar ve hastalığın ilerlemesi sonucu yürüme bozuklukları, gerekli önlemler alınmazsa hastayı yardımsız dışarı çıkamayacak, tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayacak hale getirebiliyor." Yorgunluk, kas güçsüzlüğü, kas gerginliği, denge bozukluğu gibi sebepler yürüme problemlerine yol açıyor. Ancak uzmanların bu konuda güzel haberleri var! Dr. Tütüncü yeni tedaviler, fizik tedavi ve özellikle devamlı egzersizle bu sorunların günümüzde giderek azaldığını ve hafiflediğini şu sözlerle vurguluyor: "Yıllar önce hastalarımızın yarısından çoğu hastalığın ilerlemesi sebebiyle yürüyemez hale gelirdi. Yeni tedavilerin gelişimiyle bugün artık ağır yürüme problemleriyle karşılaşan hastalarımızın oranı yüzde 20'lerin altına indi."

Dr. Tütüncü MS'te yürüme bozukluklarına karşı en önemli silahın fizik tedavi, egzersiz ve yürümek olduğunu özellikle vurguluyor. "Hasta başta yürüyemez hale gelse bile fizik tedavi egzersizleri ve hareketle bu durumu geri döndürmek mümkün. Ancak maalesef hastalarımızın çoğu fizik tedavi egzersizlerine devam etmiyor, yürümekten kaçınıyor. Bu da yürüme bozukluklarının gelişmesine neden oluyor. İşte hem hastalarımız arasında hem de toplumda MS'te yürümenin önemine dikkat çekmek ve hastalarımızı motive etmek için Vodafone İstanbul Maratonu'nda onlarla omuz omuza yürüyeceğiz."

Haydarpaşa Sultan Abdulhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji uzmanı Dr. Serkan Demir de MS İçin Bir Adım kampanyası adına hastaları için maratonda 10 km koşacak. Başta hastaları olmak üzere yürümeyi seven herkesi MS İçin Bir Adım kampanyasına katılmaya çağıran Dr. Demir, hem atak tedavisinde hem de hastalık sebebiyle gelişen zorlukların yenilmesinde sporun çok önemli rolü olduğunu belirtiyor: "Başlıca tıbbi kurallardandır: 'Kullanılmayan organ körelir'. Üzerine hastalarımız bir de atak altındaki kol ve bacaklarını kullanmazsa geri dönüşü zor, spastisite dediğimiz kas sertleşmelerine ve bunun sonucu gelişebilecek ağrılara maruz kalabilirler. Bu ağrılı süreci ve yürüme problemlerini önlemek için hastalarımızın hareket etmesi ve yürümesi çok önemli." Daha önce de toplumda MS farkındalığı için sosyal farkındalık projelerine imza atan Dr. Demir "bu kez maratonda MS'te hareketin önemine vurgu yapmak için MS hastaları için koşacağım" diyor.

39. Vodafone İstanbul Maratonu'nda MS İçin Bir Adım kampanyası kapsamında Dr. Tütüncü, Dr. Demir dışında başka pek çok uzman da hasta ve hasta yakınlarıyla birlikte olacak. Türkiye MS Derneği sporu seven herkesi MS hastalarına hareket özgürlüğü kazandıracak bu kampanya için adım atmaya davet ediyor.

1.11.2017 - 29640Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]