Merck'in MS'te Yeni Tedavi Seçeneği CHMP'den Olumlu Görüş Aldı

MS'te yeni alternatif tedavi yöntemi, Avrupa İlaç Kurumu'nun Beşeri Tıbbi Ürünler Komitesi'nden etkinlik ve güvenilirlik konusunda olumlu görüş aldı.

Merck'in MS'te Yeni Tedavi Seçeneği CHMP'den Olumlu Görüş Aldı

Merck, yeni MS tedavisinin klinik çalışmalarda 2 yıl boyunca maksimum 20 günlük oral tedavi ile 4 yıl sürdürülebilen hastalık kontrolü sergileyen, araştırma aşamasındaki ilk ve tek tıbbi tedavi yöntemi olduğunu bildirdi.

Avrupa İlaç Ajansı'nın insan sağlığı için geliştirilen ilaçlardan sorumlu komitesi olan CHMP'nin olumlu görüş bildirmesi, bir ilacın Avrupa Birliği'nde ruhsatlanması için büyük bir önem taşıyor.

Merck Yönetim Kurulu Üyesi ve Healthcare CEO'su Belén Garijo, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "CHMP'nin bildirdiği olumlu görüş, Merck açısından olağanüstü bir gelişmedir. Dahası, multipl skleroz'la mücadele eden hastalar için önemli bir tedavi seçeneği potansiyeli taşıyan bu çalışmaya inancımızı da doğrulamaktadır. Şu anda Avrupa Komisyonu kararını ve MS tedavisinde bir fark yaratma fırsatını sabırsızlıkla bekliyoruz."

Merck'in Küresel Biopharma Ar-Ge Başkanı Luciano Rossetti ise "Merck'in geçtiğimiz yıl EMA başvurusu yaptığı yeni MS tedavi alternatifine ve araştırma aşamasındaki bu tedavinin gelecekte MS bakımı üzerinde bırakabileceği anlamlı etkiye inancımız çok büyük. MS hastaları arasında, özellikle de yüksek hastalık aktivitesine sahip olanlarda hâlâ daha büyük ölçüde karşılanmamış ihtiyaçlar mevcut. Yeni tedavi seçeneğinin gelişimini ileriye taşımamızda çok değerli bilimsel danışmanlığıyla bize yardımcı olan EMA ile sürekli ortaklığımız için can atıyoruz." dedi.

CHMP'nin pozitif görüşü 10.000 hasta yılı verisine, klinik araştırmalara katılan 2700'den fazla hastanın sonuçlarına ve bazı hastalarda 10 yıla varan gözlem sonuçlarına dayanıyor. Avrupa Komisyonu'nun, CHMP görüşünden sonra yeni MS tedavisi için pazarlama ruhsatı başvurusu hakkında kesin kararını vermesi bekleniyor.

31.7.2017 - 28253Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]