Kısa Süren Görme ve Konuşma Bozukluklarına Dikkat

25 Mayıs Dünya MS günü öncesinde, Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Türker Şahiner, MS hastalığı ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Kısa Süren Görme ve Konuşma Bozukluklarına Dikkat

Aniden ortaya çıkan ve birkaç gün sürüp düzelen görme, konuşma sorunları ya da yazının kötüleşmesi gibi belirtiler MS yani Multiple Skleroz hastalığının işareti olabiliyor. MS hastalarının daha sakin bir hayat için iş ve sosyal yaşamdan uzaklaşması ise atakları olumsuz etkileyebiliyor.

ŞİKAYETLERİNİZ DİĞER MS HASTALARININ YAKINMALARIYLA AYNI OLMAYABİLİR

Beyni ve omuriliği yani merkezi sinir sistemini etkileyen MS hastalığının neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminin bilinmeyen bir nedenle sinir sistemini düşman olarak algılaması ve saldırmasıyla beynin farklı bölgelerinde hasarlar oluşabilmektedir. Genellikle ataklar halinde ilerleyen MS hastalığı, sinir sisteminin hasar gördüğü bölgeye göre kişiden kişiye farklı şiddet, sıklık ve bulgularla ortaya çıkmaktadır.

YAZINIZ ANİDEN KÖTÜLEŞTİYSE MS İHTİMALİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN

MS teşhisi koymak için yapılan radyolojik görüntülemeler her zaman yeterli olmayabilmektedir. Hastalık genellikle hastanın ayrıntılı öyküsü alındığında anlaşılır. Daha önce kişinin hayatında olmayan, bir anda ortaya çıkan ve kısa sürede düzelen konuşma, görme bozuklukları veya yazının bozulması gibi kişiye tuhaf gelen ama önemsenmeyen belirtiler MS hastalığını işaret edebilmektedir. Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte MS genellikle;

Duyularda algılama problemleri
Geçici felç ve güç kaybı
Anormal kas spazmları ve hareket problemleri
Denge zorlukları,
Yutmada zorluk
Aşırı yorgunluk belirtileri vermektedir.
Farklı hastalıklarla karıştırılabiliyor

MS hastalığında, günler veya haftalar içinde ilerleyen ve belli bir süre sonra tamamen kendini gösteren belirtiler yine birkaç gün veya hafta gibi kısa sürede düzelebilmektedir. 24 saatte ya da daha kısa sürede düzelen sorunlar, çoğu zaman MS hastalığının belirtisi değildir. MS belirtileri ve radyolojik tetkiklerdeki görüntüler bazen Behçet veya Lyme hastalığı gibi farklı hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Behçet ve diğer nörolojik hastalıklarda belirtiler MS gibi birkaç günlük değil daha uzun vadeli ve daha hafif ilerlemektedir. Bunun yanı sıra MS ile karıştırılan hastalıkların birçoğunda şiddetli baş ağrısı yaşanırken MS rahatsızlığında neredeyse hiç baş ağrısı oluşmamaktadır.

SOSYAL YAŞAMDAN UZAKLAŞMAYIN

Yoğun stres, bağışıklık sistemini ve MS ataklarını tetikleyebilmektedir. Stresten uzak durmak adına hastaların iş ve sosyal yaşamdan kendilerini soyutlamaları farklı bir depresyon kaynağı olabilmektedir. Çoğu zaman keyif alınan, yetiştirme ve başarı kaygısı olmayan bir işte çalışmak stres kontrolü için daha faydalı olabilmektedir. MS hastalarının sosyal hayatlarına devam etmesi, özellikle spor aktivitelerinde bulunması hastalığın seyrini olumlu yönde etkilemektedir.

MS hastalığı doğru tedavi ve yaşam tarzı düzenlemeleri ile kontrol altında tutulabilir. Hastaların bu 6 kurala mutlaka dikkat etmeleri gerekir.

Aşırı yorgunluklardan kaçının
Sağlıklı beslenin
Sigara içmeyin
Günlük yürüyüş ve egzersizler yapın
Bazı hastalarda mevcut şikayetlerin daha fazla hissedilmesine neden olabilecek hamam, sauna gibi sıcak ortamlar yerine ılık suda duş almayı tercih edin
Depresyon yaratabilecek olay ve ortamlardan kaçının

23.5.2017 - 27248Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]