Gözdeki Ani Işık Parlamalarına Dikkat

Memorial Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Op. Dr. Muzaffer Öztürk, retina hastalıkları ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

Gözdeki Ani Işık Parlamalarına Dikkat
Retina, göz küresinin arka duvarını bir duvar kağıdı gibi kaplayan ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakasıdır. Retinada oluşan hastalıklar doğrudan görme duyumuzu tehdit eder. Görme duyusu, insan hayatı için büyük önem taşır. Ancak özellikle retinada ortaya çıkan birtakım sorunlar görmede sıkıntı yaşanmasına yol açabilir. Bu sorunlar retinanın kendinden veya sistemik hastalıklardan kaynaklanabilir.

GÖZDE IŞIK PARLAMASI GÖRÜLÜYORSA DİKKAT!

Retina yırtıkları, genellikle retinanın yapısının ince olmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve daha çok yüksek dereceli myop gözlerde görülür ve yırtık hemen tedavi edilmezse göz içi sıvısı yırtıktan retinanın altına ilerleyerek retina ayrılması yani tıbbi ifadeyle retina dekolmanı denilen körlüğe yol açan bir hastalığa neden olmaktadır. Bu nedenle de bu sorunda erken teşhis önem taşır. Kişiler eğer ışık çakması, flaş patlaması, şimşek çakması gibi belirtiler fark ederse hemen bir göz hekimine başvurmalıdır. Retina dekolmanında, hastalığın ağırlığına, süresine ve yırtığın yeri ve büyüklüğüne göre farklı cerrahi seçenekler gündeme gelebilir. Bu kapsamda; göz içine gaz verilebilir, dışarıdan göze silikon koyulabilir veya göz içine girilerek vitrektomi uygulanabilir. Bu cerrahilerde başarı oranı yüzde 90-95'in üzerinde olmaktadır. Yırtık aşamasında tanı alınması halinde ise lazer ile tedavi gündeme gelmektedir. Lazer ile çok iyi sonuçlar elde edilmekle birlikte görme duygusu da korunur.

SARI NOKTA HASTALIĞI GENETİK YATKINLIĞA GÖRE ERKEN DE ÇIKABİLİR

Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen "yaşa bağlı makula dejenerasyonu ", en sık 70'li-80'li yaşlarda ortaya çıkmasına rağmen genetik yatkınlığı olan kişilerde 45-50 yaşından sonra da başlayabilmektedir. Sarı nokta hastalığı, kişilerde etrafı görebilmesine rağmen orta noktayı, örneğin bir insanın yüzünü bulanık, çarpık, eğri ya da kırık görme gibi şikayetlerle kendini belli etmektedir. Yaşa bağlı sarı nokta hastalığında mücadelede; kaliteli yaşam sürmek sağlıklı beslenmek ve sigaradan uzak durmak ve ailede bu hastalığın olduğu kişilerin bulunması halinde kontrolleri ihmal etmemek büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, genetik risk taşıyan kişilerin 45 yaşından sonra düzenli olarak kontrole gitmesi gerekir.

ÜLKEMİZDEKİ KÖRLÜK VAKALARININ BİR NUMARALI NEDENİ

Retinayı etkileyen sistemik hastalıkların başında diyabet gelmektedir. Bu hastalık ülkemizde görülen körlük vakalarının bir numaralı nedenlerindendir. Diyabet damarları dolayısıyla da retinayı bozduğu için, bunun retinaya verdiği hasar bazen kalıcı olabilir.

Retinada kan dolaşımı bozukluğu geliştiği anda, vücut kendine yeni damarlar oluşturur ve bu damarlar sağlıksızdır. Diyabete bağlı oluşan yeni damarlar kanamaya da yatkınlığıyla bilinir. Bu hastalık da erken dönemde fark edildiğinde lazer ve göz içi enjeksiyonlarla tedavi edilebilir. Fakat tanıda geç kalınması halinde devreye cerrahi yöntemler girer.

ANİ GÖRME KAYBI GELİŞEBİLİR

Retina ile ilgili önemli hastalıklardan biri de damar tıkanıklıklarıdır. Hipertansiyon ve damar sertliğine yol açan etkenler, retinada damar tıkanıklıklarına yol açabilmektedir. Bu sorunda erken evrede göz içi ilaç enjeksiyonları ve lazer tedavileri uygulanmaktadır ancak zamana karşı mücadele verildiği de unutulmamalıdır. Özellikle atardamar tıkanıklıkları, ani ve kalıcı görme kaybına yol açabileceğinden vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Bu nedenle, nedensiz yere bir gözünde büyük oranda görme kaybı oluşan kişilerin aynı gün bir uzmana başvurması büyük önem taşımaktadır.

5.9.2018 0 - 34939İlgili Diğer Yazılar
Telefonunuz kanser riski taşıyor
Telefonunuz kanser riski taşıyor
Ameliyattan korkanlar için; ameliyatsız alt-üst göz kapağı estetiği !
Ameliyattan korkanlar için; ameliyatsız alt-üst göz kapağı estetiği !
Göz Çevrenizi Işık Dolgusu ile Gençleştirmek Mümkün
Göz Çevrenizi Işık Dolgusu ile Gençleştirmek Mümkün
Görme engellilerin kansere yakalanma riski düşük
Görme engellilerin kansere yakalanma riski düşük
Akıllı telefonlar kalıcı göz hasarına yol açabilir
Akıllı telefonlar kalıcı göz hasarına yol açabilir
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]