Diş gıcırdatma rahatsızlığının en önemli kaynağı stres!

Stres, tüm vücut sisteminde olduğu gibi ağız ve diş sağlığı üzerinde de birçok olumsuz etkiye sahip. Bunlardan birisi de 'diş gıcırdatma' ve 'diş sıkma' diye bilinen bruksizm.

Diş gıcırdatma rahatsızlığının en önemli kaynağı stres!

Konuyla alakalı bilgiler veren İkizler Diş Polikliniği'nden Diş Hekimi Burak Irkörücü, "Koronavirüs salgını, fiziksel sağlığımız kadar içinde bulunmak zorunda kaldığımız sosyal mesafeli günlerde ruh sağlığımız üzerinde de olumsuz etkiler bırakıyor. Hem kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için duyduğumuz endişe ile beraber değişen sosyal hayatımız ve değiştirmeye çalıştığımız alışkanlıklarımız, yaşadığımız stresin temelini oluşturuyor" dedi.

Bruksizmin, uyku esnasında önüne geçilemeyen çene hareketlerinden kaynaklanan, dişlerin sıkılması durumu olduğunu ifade eden Burak Irkörücü, bu hastalığın en önemli kaynağının stres olduğuna dikkat çekti.

BELİRTİ İLK DİŞ SAĞLIĞINDA GÖRÜLÜYOR

Maddi ve manevi problemlerin, kişiyi psikolojik anlamda olumsuz yönde etkilediğini ve bu durumun diş sağlığına olumsuz etki ettiğini hatırlatan Diş Hekimi Irkörücü, kişilerin yaşadığı stresin ilk ve önemli etkilerinin ağız içerisindeki dokularda göründüğüne işaret etti. Irkörücü

"Kişiler, istedikleri yaşam koşullarını elde edemediği için bu durumun sonuçları farklı boyutlara taşınabilir; diş gıcırdatma rahatsızlığı gibi. Bruksizmin en önemi nedeni; kişinin duygusal anlamda stres içerisinde olmasıdır. Stres faktörü, diş gıcırdatmanın; hem meydana gelme, hem de şiddetinin artış nedenidir" diye konuştu.

BAŞ AĞRILARINI TETİKLİYOR

"Kişinin; aşırı sinirli ruh hali, titiz ve hassas oluşu sıklıkla gece uykusunda diş sıkmayı beraberinde getirir" diyen Irkörücü, şöyle devam etti:

"Bu durumun artmasıyla birlikte kişi, gün içerisinde de diş sıkmaya başladığını fark ediyor. Bu sıralar benzer şikayetlerle kliniğimize başvuran hastalarımızın sayısı epey fazla. Diş gıcırdatmakta birlikte ağızda ve çevre dokularda sorunlar oluşmaya başlar. Buna bağlı olarak ise dişlerin birbirine sürtünmesiyle diş yüzeylerinde aşınmalar meydana gelir. Bu aşınmalar, ön dişlerde çok daha belirgindir. Çatlaklar oluşabilir, zamanla çatlakların kırılmaları söz konusu olabilir. Soğuğa karşı hassasiyet gelişebilir; dişler sallanabilir ve boşluklar oluşabilir.

Kronik baş ağrıları ve yüz ağrıları yaşanır. Bu ağrıların nedeni, çene ekleminde; çiğneme kasları ve dişlerin olduğu bölgedeki dengesizliklerden kaynaklanır."

30.9.2020 - 48325

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]